Jak si vybrat šperk

Ručně dělané šperky jsou originály na celý život. I když zlatník bude dělat víckrát ten samý výrobek, nikdy nebude úplně stejný. Ruční práce je k nezaplacení.

Podstatné je, pro koho šperk chcete. Pokud nemáte představu o jeho vizuálu, poradím Vám a společně vytvoříme originální dárek pro Vás či Vaše blízké. Jsem otevřená všem Vašim nápadům a připomínkám.

Prsten je specifický šperk. Právě proto, že ho nosíme na nejvíce používané části těla, a tou je naše ruka. Proto je třeba zvolit vhodnou obroučku (neměla by být příliš tenká) i např. způsob zasazení kamene (nadměrně vyvýšená obruba Vám může poničit oblečení).

Jak si vybrat velikost? Je třeba zkusit tzv. „kroužky“, díky kterým ji zjistíte. Platí nepsané pravidlo, že se má raději vyzkoušet větší i menší „kroužek“, abyste si byli jistí, který z nich Vám opravdu padne nejlépe.

Jak se starat o šperk

Šperky jsou mnohem náchylnější, než se na první pohled může zdát. Nezáleží to jenom na druhu drahého kovu, ze kterého je šperk vyroben, ale také na tom, jakou metodou byl vyroben, kolik materiálu bylo použito a jestli v sobě má šperk zasazeny nějaké kameny, případně perly či korály.

Drahé kovy (zlato, stříbro) jsou velmi náchylné na oxidaci svého povrchu. Musíme se k nim tedy chovat tak, abychom oxidaci co nejvíce eliminovali. Doporučuji se ráno nejdříve nalíčit a navonět a teprve potom sáhnout do šperkovnice. Večer použijte samozřejmě postup opačný, do sprchy choďte zásadně bez šperků.

Při běžných domácích pracích si chraňte ruce rukavicemi, nebo prsteny raději sundejte. Nenechte svůj šperk zcela zčernat (zoxidovat), následné čištění může být velice komplikované.

Zcela jinak se chovají perly. Protože jsou přírodním produktem perlorodky, mají rády vlhké prostředí. Takže jim sice dělá dobře, když je nosíme, ale zároveň jsou velmi náchylné na odírání a na jakékoli chemikálie. To komplikuje práci i zlatníkům, kteří jsou zvyklí s chemikáliemi pracovat. Pokud se dostanete do situace, kdy je perla něčím znečištěna, stačí použít vlhký hadřík a perlu jednoduše otřít.

Všechny přírodní kameny (perly, korály) doporučuji nechat jednou ročně překontrolovat odborníkem, zda jsou správně zasazeny. Veškeré informace s Vámi ráda proberu osobně.